چرا استفاده از میلگرد A4 به صرفه تر است؟

میلگرد A4 جزو میلگردهای آجدار است که در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی از آن استفاده می شود. البته فراوانی این میلگرد نسبت به گریدهای A3 و A2 کمتر بوده و در کارخانجات کمتری در سطح کشور تولید می شود. اما در سال های اخیر استفاده از این میلگرد رونق بیشتری پیدا کرده است.

در واقع میلگردهای آجدار برای استحکام و مقاومت بالاتر نیاز به درصد کربن بیشتری دارند، اما هر چقدر که درصد کربن در میلگرد بیشتر باشد؛ میزان شکنندگی آن نیز بیشتر می ‌شود. به همین جهت نیز تولید کنندگان فولاد و میلگرد به فکر تولید نوعی از میلگرد افتادند که در عین داشتن مقادیر مناسب کربن، از مقاومت بالا در برابر شکنندگی نیز برخوردار باشد. بنابراین با پیشرفت تکنولوژی، ساخت میلگرد A4 در کارخانجات تولید فولاد با کنترل درجه حرارت گرم کردن و سرعت سرد کردن، موفق به تولید این نوع میلگرد شدند.

میلگرد A4

مزایای استفاده از میلگرد A4

استفاده از میلگرد A4 اگرچه به اندازه میلگرد A3 معمول و متداول نیست، اما در صورتی که در پروژه های عمرانی از این میلگرد استفاده شود قطعا مزایای بسیار زیادی نیز به همراه خواهد داشت. شاید بسیاری از افراد به این مسئله فکر کنند که قیمت میلگرد A4 در مقایسه با میلگرد A3 بیشتر است، اگرچه که این مسئله درست است، اما هنگامی که شما از میلگرد A4 استفاده کنید، قطعا مقدار مصرف میلگرد شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد و در نهایت شما میلگرد کمتری برای احداث پروژه عمرانی خود مصرف خواهید کرد.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت تخصصی تر و دقیق تر به این مسئله نگاه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که مصرف میلگرد A4 با وجود قیمت بالاتر، باز هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود. از دیگر مزایای استفاده از میلگرد A4در صنعت ساخت و ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل اینکه تعداد کمتری از میلگردهای A4 در ساختمان سازی استفاده می شود، فضای مفید ساختمان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  • از طرفی همین مسئله باعث سرعت بخشیدن به اجرای پروژه ساخت و ساز می شود.
  • همان‌ طور که قبلا هم مطرح کرده‌ ایم میلگردهای گرید A4 در عین این که قیمت بالاتری دارند، اما تعداد کمتری از آن ها در پروژه استفاده می‌ شود و به همین جهت از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.
  • تکنولوژی جدید تولید این میلگردها باعث شده است تا پروسه تولید آن آسیب کمتری به محیط زیست وارد کند.
  • ویژگی های خاص این میلگردها و مقاومت آن ها در برابر خوردگی، باعث بالا رفتن استحکام سازه می شود و در نتیجه ساختمان طول عمر بیشتری خواهد داشت.

هزینه و کاربرد استفاده از میلگرد A4

میلگرد گرید A4به دلیل داشتن مقاومت کششی استاندارد، شکل پذیری عالی و قابلیت جوش پذیری بالا، از جمله میلگردهای مورد توجه در صنعت ساخت و ساز به شمار می آید. تکنولوژی جدیدی که در تولید این نوع میلگرد استفاده می شود باعث شده هزینه های تولید آن نیز به نسبت کاهش پیدا کند. از طرف دیگر جایگزین کردن میلگرد گرید A4 در صنعت ساختمان سازی به جای میلگرد گرید A3، باعث کمتر شدن تعداد میلگرد مصرفی نیز می ‌شود و همین مسئله خود تأثیر بسزا و چشمگیری در کاهش هزینه های ساخت و ساز دارد.

بنابراین تا به اینجا در مورد کاهش هزینه های استفاده از این میلگرد اطلاعات مفیدی به دست آورده ‌ایم. اما در مورد کاربرد میلگرد A4 می‌ توان به این نکته اشاره کرد که این نوع میلگرد در بتن مسلح، دیوارهای برشی و قاب های خمشی ساختمان کاربرد بسیار زیادی دارد.

آج های مرکب و هفت و هشت موجود در این میلگرد، به همراه مقاومت کششی مناسب و استاندارد آن باعث شده است تا این نوع میلگرد گزینه بسیار مناسبی برای احداث ساختمان های ضد زلزله باشد. تکنولوژی به کار رفته در تولید این میلگرد با نام ترمکس شناخته می ‌شود و مطابق با این تکنولوژی میلگرد گرید A4 با آج ۵۰۰ و ۵۲۰ تولید می شود.

در صورتی که شما برای خرید میلگرد A4 سوالات بیشتری دارید می توانید از طریق لینک های ارتباطی با کارشناسان ما در شهر آهن در تماس باشید. به دلیل اینکه در سال های گذشته استفاده از این میلگرد در صنعت ساخت و ساز در کشور ما معمول و مرسوم نبوده است؛ بسیاری از معماران برای استفاده از آن تردید دارند. بنابراین در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام می توانید با مشاوران ما در این زمینه در تماس باشید تا به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای شما را درمورد این میلگرد و کاربرد های آن بیشتر راهنمایی کنیم.

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.