پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1403

پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1403 - فولاد مهراد

چشم اندازه قیمت میلگرد در سال 1403

چشم انداز قیمت میلگرد آجدار در سال ۱۴۰۳ بطور کلی به عوامل بورسی و بازاری وابسته است. که پیش بینی این بازار امری پیچیده و چالش‌برانگیز است. در سال گذشته، میلگرد آجدار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی، شاهد نوسانات افزایشی بوده و بطور کلی روند افزایشی داشته است. برای پیش‌بینی دقیق قیمت میلگرد، همواره باید شرایط اقتصادی، سیاسی حاکم بر بازار مقاطع آهنی را بررسی نموده و تصمیم جامعی اعمال نمود. بطور کلی در برخی از فصول سال میزان تقاضا بازار به دلیل افزایش ساخت و ساز روند افزایشی پیدا می کند. و در نهایت موجب عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار می شود.

چشم اندازه قیمت میلگرد در سال 1403 فولاد مهراد

انواع تکنیک پیش بینی قیمت میلگرد

تکنیک‌های مختلفی برای پیش‌بینی قیمت میلگرد وجود دارد. که هر کدام از این تکنیک ها دارای خصوصیات و متدهای معینی می باشد. تحلیل تاریخی یکی از روش‌های متداول بررسی چشم انداز قیمت میلگرد در بازار است. در این روش الگوهای استانداری از تغییرات قیمت میلگرد استخراج می شود. روش دیگر، تحلیل رگرسیون قیمت میلگرد است. که در این روش آماری، قیمت میلگرد بعنوان یک متغییر وابسته در نظر گرفته می شود. که قیمت متغییر وابسته براساس متغییرهای مستقل تورم و عرضه، تقاضا در بازار پیش بینی می شود. تحلیل بنیادی یا فاندامنتال بعنوان یکی از روش های تحلیل گسسترده قیمت میلگرد شناخته می شود. که در این روش قیمت میلگرد براساس مجموعه ای از عوامل اقتصادی، نوسانات بورس کالا و نوسانات بورس جهانی فلزات ارزیابی می شود.

#حتما بخوانید                پیشنهاد کارشناس فولاد مهراد: نمودار قیمت میلگرد 1402

اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد

پیش‌بینی قیمت میلگرد نقش مهمی در چرخه فعالیت صنایع مختلف دارد. این پیش‌بینی همواره جهت برنامه ریزی و  اخذ تصمیمات راهبردی به سرمایه گذاران و کارفرمایان کمک شایانی نموده، تا تصمیمات بهتری را خصوص زمان‌بندی پروژه‌ها، تنظیم قراردادها، و مدیریت هزینه‌ها اتخاذ نمایند. پیش بینی بازار میلگرد از اهمیت بالایی برای سرمایه‌گذاران برخوردار است. که ارزیابی دقیق قیمت میلگرد، موجب کاهش ریسک مالی و تصمیات دقیق می شود.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۳

قیمت میلگرد در سال 1403 به عوامل متعددی وابسته است. که از مهم ترین عوامل اقتصادی می توان به افزایش نرخ ارز، تورم، وضعیت بازار نیروی کار و سیاست‌های دولتی اشاره نمود. بازار مقاطع فولادی به طور کلی به میزان عرضه و تقاضا، بورس کالا و فلزات، قیمت حامل های انرژی و قوانین بین المللی وابسته است.  مناقشات منطقه‌ای یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت میلگرد در سال 1403 است. که میزان وارادات فلزات اولیه میلگرد با افزایش مناقشات خاورمیانه ای بطور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. و در نهایت موجب افزایش قیمت میلگرد در بازار می شود. مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در سال 1403 شامل موارد زیر است.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۳ - فولاد مهراد

عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضای میلگرد در بازار، به عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت میلگرد در بازار است.

قیمت‌های فلزات اولیه

افزایش قیمت‌های فلزات اولیه از جمله کربن، گوگرد موجب تغییر قیمت میلگرد در بازار می شود.

افزایش نرخ ارز

افزایش نرخ ارزهای پایه موجب افزایش هزینه نیرو، تجهیزات و مواد اولیه می شود. که در سال 1403 یک روند صعودی بر بازار حاکم بوده و در نهایت موجب افزایش قیمت انواع میلگرد در بازار می شود.

افزایش هزینه های دولتی

تغییر در سیاست‌های دولت و تعیین تعرفه‌های دولتی (از جمله مالیات‌ها، سوبسیدهای اقتصادی) موجب افزایش قیمت مقاطع فولادی و میلگرد در سال 1403 می شود.

#حتما بخوانید                پیشنهاد کارشناس فولاد مهراد:نمودار قیمت لوله داربستی از سال 96 تا 1401

نوسانات قیمتی میلگرد در سال 1402

در ابتدای سال 1402، نمودار قیمت میلگرد از یک روند اصلاحی برخوردار بود. که این روند اصلاحی در ابتدا  پاییز و به دلیل کاهش در ساخت و ساز، حالت نزولی پیدا کرده بود. از اوایل آذر تا پایان سال 1402، نمودار قیمت میلگرد یک روند صعودی شدید را تجربه کرد.

آینده قیمت میلگرد

بازار میلگرد در ابتدای سال 1403 به دلیل تعطیلی بازار روند افزایش را تجربه کرد. پیش بینی می شود، که این روند با افزایش تولید و تمرکز به بازار داخلی حالت کاهشی پیدا کند. فاکتورهایی نظیر افزایش عرضه فلزات در بورس کالا و بورس جهانی، نوسانات بازار ارز منجر به کاهش قیمت‌ها در بازار می شود.

 

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.