ورق st52 چیست؟

تا به حال برای شما این سوال پیش آمده است که از چه نوع ورق های فولاد برای ساخت و ساز در صنایع متفاوت استفاده می شود؟ همانطور که می دانید فولاد محبوب ترین و پرکاربرد ترین آلیاژ در صنایع سازه ایست اما این همه ماجرا نیست. فولاد ترکیبی از آهن، کربن و عناصر دیگر است. حال بسته به هزینه ها و محل مورد مصرف، نسبت کربن، آهن و دیگر فلز ها تعیین می گردد. با این توصیف از ورق های فولاد نوبت آن می رسد که را معرفی کنیم. با این مقاله در فولاد مهراد همراه ما باشید.

خواص مکانیکی فولاد st52

همانطور که اشاره شد تنوع ورق های فولاد به ترکیب فیزیکی آن ها وابسته است. ورق st52 آلیاژیست که دارای میزان کربن بسیار کمی در حد 0/24 % است و به همین علت است که شاهد ویژگی های منحصر به فردی از این نوع فولاد هستیم. معمولا فولاد به خاطر استحکام بسیار بالایی که دارد محبوب است و مورد استفاده مهندسان سازه قرار می گیرد. حال تصور آن را بکنید که این ورق ها به دلیل وجود اندک کربن، بیشترین مقاومت را میان ورق های فولاد دارند. کم بودن کربن جدای از بحث افزایش استحکام، موجب کاهش خوردگی و فرسودگی و افزایش مقاومت کششی و خمشی نیز می شود.

اجازه بدهید که در این مورد بیشتر توضیح دهیم. در فرایند فرمینگ، ورق ها به کمک دستگاه های مخصوص حرارت می بینند و سپس به شکل و فرم ویژه در می آیند. اگر ورق فولاد مقاومت کافی در برابر خم و کشیده شدن نداشته باشد شکسته می شود و در فرایند فرمینگ اختلال ایحاد می کند. به همین جهت ورق های st52 همواره آماده اند تا به درون این دستگاه قرار گیرند.

در بعضی موارد نیز که از این فولاد برای ساخت میله استفاده می شود، نیاز است که میله پیچانده شود. در اینجا مقاومت پیچشی برجسته می شود که باید گفت که فولاد st52 حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد.

سختی st52

پیشتر گفته شد که میزان کربن، آهن و دیگر فلز ها درجه سختی فولاد را تعیین می کنند. در مورد فولاد st52 باید گفت که به دلیل پایین بودن درصد خلوص کربن، سختی و پایداری این فولاد به شدت افزایش یافته است. علاوه بر کربن، دو عنصر سیلیسیم و منگنز که درصد بیشتری از ترکیب فولاد st52 را تشکیل داده اند، سهم زیادی از سخت و مقاوم بودن آن را تشکیل داده اند.

معمولا ورق های st52 به صورت st52-3N نام برده می شوند. 3N نشان دهنده میزان کیفیت و درجه بندی فولاد است (درجه بندی فولاد به صورت 1N, 2N, 3N است) و همانطور که مشخص است فولاد st52 بیشترین مقاومت و سختی را میان دیگر انواع ورق های فولاد دارد. با این توصیف از ورق های فولاد st52 باز هم دلیلی وجود خواهد داشت که استفاده از آن ها محدود شود؟

چگالی ورق st52

ورق های st52 با چگالی حدود 8 گرم بر سانتی متر مکعب در دسته آلیاژ های نیمه سنگین قرار می گیرند. البته این مورد جای هیچ نگرانی ندارد و شما می توانید بر اساس نیاز خود سفارش خود را به پایان برسانید. ترکیب فیزیکی فولاد (کربد، آهن و دیگر فلزات) در چگالی آن مؤثر است و برای به دست آوردن مقدار دقیق آن باید تمامی این موارد در نظر گرفه شود.

این فولاد با چنین چگالی در سازه های سنگین، ریل های قطار، ساخت پل و تونل استفاده می شوند و بیشترین پایداری را برای سازه به وجود می آورند. بعد از توصیف مشخصات این ورق استثنائی و تمجید از آن، به مرحله نهایی می رسیم که تصمیم به خرید است. نمایندگی های زیادی در این راستا خدمت گزار شما مخاطبان گرامی هستند اما به کدام یک اعتماد دارید؟
شرکت فولاد مهراد در نظر دارد که با ارائه محصولات با کیفیت در رفع نیاز های مشتری بکوشد و در نتیجه بالاترین رضایت را از مخاطبان دریافت نماید. با بررسی محصولات ما و داشتن سوالات مرتبط با آن میتوانید از مشاوره ی رایگان همکاران ما بهرمند شوید.

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.