معرفی ورق استیل مات

ورق های استیل، از جمله فلزاتی هستند که به طور گسترده در کاربردهای صنعتی، مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر یک از آن ها در ضخامت های مختلف، تنوع بالایی را از نظر عملکرد و کاربرد به نمایش می گذارند. در حقیقت هر ورقی با استفاده از انواع مختلف فلزات و فرآیندهای ساخت، با دقت آماده می شود تا از دیگری متمایز شود.

ورق استیل مات، یکی از رایج ترین فلزهایی است که استفاده می شود. این بدان دلیل است که مقاومت بالایی در برابر رطوبت داشته و به خوبی می تواند در تجهیزات به کار رفته، دوام و طول عمر بالایی را ایجاد نماید.
این نوع از ورق ها، حتی پس از قرار گرفتن در معرض اسید، باران، نمک و سایر عناصر مشابه، ماندگاری بالایی را تضمین می کنند. در واقع با ترکیب کمتر از 13 درصد کروم و اجزای اضافه از جمله نیکل و مولیبدن، می توان انتظار داشت که این ورق ها استحکام و کیفیت بالایی ارائه دهند.

امروزه، تنوع بالایی در تولید و عرضه ورق های استیل وجود دارد که انتخاب گزینه پرداخت مناسب در آن ها ضروری است. در پروژه‌هایی که طراحی در اولویت قرار می‌گیرد، پرداخت مناسب، جذابیت محصول نهایی را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال در معماری و صنایع خودروسازی، می توان از پرداخت های مختلف برای دستیابی به انواع جلوه های بصری استفاده کرد.

در محصولات خرده فروشی، به ویژه لوازم آشپزخانه، روکش ورق استیل مات یکی از محبوب ترین انتخاب های موجود است. اطلاعات مورد نیاز درباره مقاطع فلزی از جمله انواع ورق همچون قیمت و ویژگی های ورق استیل، قیمت ورق رنگی، ویژگی ها و قیمت ورق گالوانیزه و …. را در صفحه فولاد مهراد مشاهده کنید.

ورق استیل مات چیست؟

در اواخر دهه 1970، دانشمندان بریتانیایی دریافتند که روکش‌ های ورق استیل مات، زبری سطح را کاملا نشان می ‌دهند. آزمایشات بیشتر نشان داد که فولاد با زبری سطح بالا، به شدت توسط عملیات پرداخت آسیب دیده است. در اواسط دهه 1980 پرداخت‌های صیقلی، به طور گسترده در پروژه‌هایی مانند پروژه‌ های معماری استفاده قرار گرفتند.

با این حال، به زودی کشف شد که برخی از این روکش‌های صیقلی، در برابر خوردگی مقاومت ضعیفی دارند، به‌ ویژه زمانی که در معرض آب دریا قرار می ‌گیرند.
ورق های استیل مات به طور معمول دارای پردازش کمی هستند و ظاهری معمولی دارند که عمدتا برای مصارف نهایی زیبایی شناختی، ایده آل نیستند. با این حال، آن ها در سازه هایی که ظاهر تجهیزات چندان نیست، گزینه ای ایده آل خواهند بود. این موضوع هنگامی که نیاز به ابزار زنی بالایی برای تجهیزات است، بیشتر اهمیت خواهد داشت.
این را نیز باید اشاره کنیم که تولید ورق استیل مات ، توسط نورد سرد از طریق رول ها یا قالب های مخصوص انجام می شود.

نورد سرد سطحی صاف تر و یکدست را ایجاد می کند، سپس در محلول اسید مخصوصی نرم شده و رسوب زدایی می شود. در نهایت این ورق ها بر روی رول های جلا داده شده، عبور داده می شوند تا صافی آن ها بیشتر شود.

ورق استیل مات چه کاربردی دارد؟

اگر می خواهید بدانید که ورق استیل مات چه کاربردی دارد، باید اشاره کنیم که عمدتا در تجهیزات کارخانه شیمیایی، تجهیزات دارویی، تبرید و تجهیزات فاضلاب کاربردی بالایی دارد. این نوع از ورق های استیل می تواند در تولیدات کارخانه ها و مارک های مختلف متفاوت باشد.

عمده تغییرات ناشی از شرایط مختلف ساخت، مانند به کارگیری تسمه های ساینده ای که در این پوشش ها استفاده می شود را شامل خواهد شد. از همین رو هنگام سفارش، باید میزانی از تنوع را انتظار داشت. بنابراین هنگام خرید ورق استیل مات، درخواست نمونه ای به اندازه چند سانتی متر مربع برای اطمینان از دستیابی به اثر مطلوب و انجام تست های مورد نیاز، می تواند مفید باشد.
در حقیقت، استفاده از این نوع از ورق، ظاهری متمایز داشته و درخشندگی بسیار کم و الگویی از خطوط موازی ظریف را ایجاد می کند.

این ورق های استیل، هنگامی که بر روی تجهیزات به کار گرفته می شوند، جذابیت تزیینی قوی دارند، بدون آنکه خیلی بازتابنده باشند، زیرا بازتاب بیش از حد می توانند در ظاهر دستگاه، نامطلوب باشد.

به عنوان مثال نصب ورق استیل با انعکاس بیش از حد روی یک ساختمان، می تواند به هنگام نور شدید خورشید، مضر باشد. ضمن آنکه از معایب این نوع از پرداخت می توان به کاهش مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد، زیرا شیارهای پرداخت، مستعد زنگ زدگی هستند.
امروزه از ورق استیل مات با مقاومت بالاتر در لوازم خانگی، دستگاه های تهویه مطبوع و طراحی خودرو استفاده می شود، تا ضمن ایجاد زیبایی ظاهری مناسب، طول عمر بدنه دستگاه را نیز افزایش داده و از خوردگی زودهنگام آن ها، جلوگیری شود. تولید ورق استیل مات، از طریق نورد گرم انجام می شود که به آن ظاهری مات می دهد.

پس از نورد اولیه، برای مات شدن ورق، آن را با آنیل و روش اسید شویی، آغشته می نمایند. ظاهر مات و خاکستری رنگ این نوع از ورق ها، باعث می شود که در موقعیت هایی به کار گرفته شوند که نیاز به براقیت و جلوه ظاهری کار نیست. در نهایت برای ایجاد سطح نهایی یکدست، از نورد سرد استفاده می شود که باعث می شود ورقی مات و مقاوم در برابر خوردگی حاصل شود.

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.