تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در ابتدای مهر سال 1402

مقاطع فولادی در صنایع مختلف و به‌خصوص صنعت ساخت‌و‌ساز کاربردهای گسترده‌ای دارند.

با توجه به موارد استفاده فراوان از محصولات آهنی و فولادی، افراد فعال در صنایع وابسته به مقاطع فلزی همواره در تلاش برای مطلع شدن از جدیدترین نرخ این محصولات و به‌عبارتی تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن هستند. باتوجه به همین موضوع  افراد زیادی قیمت‌ها را به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه بررسی می‌کنند.

در تحلیل و پیش بینی قیمت آهن فولاد مهراد می‌توان به صورت هفتگی از روند قیمت گذاری مقاطع فولادی اطلاع یافت.

پیگیری روزانه و هفتگی سبب می‌شود که از طرفی بتوانید از مناسب‌ترین زمان خرید مطلع شوید و از طرف دیگر، با اطلاع از استراتژی مدیریت نوسان میلگرد و مقاطع فولادی، به‌مرور زمان توانایی تحلیل بازار فولاد را پیدا کنید. اگر شما نیز در گروه افرادی هستید که به‌دلیل شغل خود نیاز به مطلع شدن از جدیدترین تغییرات قیمت فولاد دارید؛ یا اینکه از علاقمندان حوزه فولاد هستید با ما همراه باشید تا از جدیدترین تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن و مشاوره رایگان همکاران ما در ابتدای مهر مطلع و بهره مند شوید.

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد در ابتدای مهر را طبق روال همیشگی، با بررسی تغییرات دلار آغاز می کنیم. دلار طی یک هفته اخیر روندی ثابت داشت.

این موضوع، تا حد زیادی به تلاش های بانک مرکزی برای جلوگیری از ورود دلار به کانال 50 هزار تومان مربوط می شود.

بر این اساس، قیمت دلار در هفته اول مهر با نرخ 49400 آغاز به کار کرد و پس از طی کردن یک روند نسبتا ثابت و با کاهش جزئی، به حدود 49250 تومان رسید.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن

 

تحلیل قیمت آهن در هفته گذشته

قبل از این‌ که به تحلیل قیمت آهن در هفته‌ای که گذشت بپردازیم، این موضوع را در نظر داشته باشید که قیمت آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوسانات قیمت دلار
  • میزان عرضه و تقاضا
  • نیاز صنایع وابسته
  • قیمت نفت
  • وضعیت بورس کالا
  • میزان صادرات و واردات
  • هزینه‌های حمل‌و‌نقل
  • قیمت ها در بازار جهانی میلگرد و فولاد
  • و …

اما بازار فولاد در هفته ای که گذشت، در روز ابتدایی هفته روند ثابتی داشت. ولی بعد از تعطیلی یکشنبه، روند اکثر مقاطع فولادی کاهشی شد. این درحالی است که در بازار جهانی نیز شاهد ثبات نسبی در قیمت مواد اولیه هستیم.

در همین حال، برخی کارشناسان فولاد می‌گویند: باید منتطر سیل فولاد از سمت چین بود؛ به این دلیل که چینی ها با صادرات فولاد خود، تمام بازارها را تصاحب می کنند.

در عین حال، یکی از اتفاقاتی که باعث نگرانی در فعالیت فولادسازان ایران شده، اظهار نظر مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، درباره خروج سیمان و فولاد از بورس کالا است. برخی کارشناسان خروج فولاد از بورس را موجب ایجاد رانت می دانند و برخی دیگر، بر این باورند که این اتفاق تنظیم بازار را به دنبال دارد.

از سوی دیگر، گروهی از کارشناسان معتقدند که خروج فولاد از بورس، احتمال افزایش قیمت را به دنبال دارد و برخی دیگر خلاف این نظر را می دهند. هر چه هست، فعالان صنعت فولاد از این موضوع نگرانی دارند؛ به این دلیل که بلاتکلیفی در شرایط رکود بازار، نه تنها این بخش را با مشکل مواجه می کند، بلکه به معضلات آن می افزاید.

در این بین، روسیه هم به دنبال سهم بیشتری از بازارهای جهانی است. در کنار این موضوع، عوارض صادراتی در نظر گرفته شده که این رویه هم صادرات فولاد را تهدید می‌کند.

در نهایت اگر بخواهیم تحلیل و پیش بینی قیمت آهن را داشته باشیم، باید گفت که در صورت ادامه روند ثابت قیمت دلار و ادامه دار بودن رکود بازار، احتمالا قیمت مقاطع فولادی تغییر چندانی نخواهد داشت.

#حتما بخوانید                پیشنهاد کارشناس فولاد مهراد: تأثیر طوفان الاقصی بر بازار آهن ایران

اگر نگوییم پرکاربردترین، قطعا یکی از پر استفاده‌ترین مقاطع فولادی میلگرد است.

این محصول که در سایزهای متفاوت تولید و به بازار ارائه می‌شود، سهم بزرگی از بازار فولاد را در بر گرفته است. از آنجایی که نوسانات بهای ارزهای بین المللی روی بازار مقاطع فولادی تاثیر می‌گذارند، قیمت میلگرد نیز از این نوسانات مستثنی نیست. با ثبات بودن نرخ دلار، قیمت میلگرد نیز ثبات را تجربه کرد. این در حالی است که کاهش نرخ ارز، می تواند به بهبود قیمت میلگرد برای مصرف کننده نهایی کمک کند.

اگر بخواهیم به دنیای قیمت ورق های گوناگون وارد شویم، تحولات گسترده‌ای را در این بازار مشاهده می‌کنیم. این محصولات تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند؛ همین موضوع اهمیت انتخاب محصول مناسب را بیش از آنچه تصور می‌کنید، بالا برده است.

پروفیل‌ها آنقدر کاربرد دارند که اختلال در تولید آن‌ها می‌تواند صنایع بسیاری را فلج کند. تغییرات در قیمت پروفیل بر بازارهای بسیاری تاثیر می گذارد. از این رو اطلاع از نوسانات این محصول و پیش بینی این تغییرات از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از سوی دیگر بسیاری از مقاطع فولادی از پروفیل ساخته می‌شوند. این قانون بازار است که هر گونه تغییر در قیمت این مقطع فولادی، روی روند تولید دیگر تجهیزات فولادی که با استفاده از آن تهیه می‌شوند، تاثیر بگذارد.

برای بررسی دقیق‌تر قیمت مقاطع فولادی می‌توانید قیمت میلگرد و دیگر مقاطع فولادی همچون تیرآهن، ورق، نبشی و… را در سایت فولاد مهراد مشاهده و بررسی کنید.

تحلیل قیمت ورق سیاه

قیمت ورق براساس نوع و ویژگی‌هایی که دارد متفاوت است. این ورق‌ها به دو روش کلی سرد و گرم تولید می‌شوند؛ همین موضوع موجب شده کارخانه‌های متفاوت، قیمت‌های گوناگونی ارائه کنند. از سوی دیگر هر کارخانه از استاندارد متفاوتی برای تولید بهره می‌برد.

انواع ورق از نظر ویژگی تفاوت‌های گسترده‌ای با یکدیگر دارند. هر کدام از آن‌ها را برای کاربرد متفاوتی به کار می‌گیرند. اینکه کدام ورق برای سازه شما مناسب است؛ نکته‌ای است که باید توسط مهندس سازه برسی شود. زمان خرید این محصولات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی بهتر است قبل از خرید، سری به سایت‌های مختلف از جمله فولاد مهراد بزنید و از به‌روزترین قیمت‌ها اطلاع پیدا کنید.

ورق سیاه از دیگر محصولات کاربردی است که از نوسانات مختلف بازار فولاد تاثیر می‌پذیرد. طی هفته گذشته نیز قیمت ورق سیاه در سایزهای گوناگون با نوسان مواجه بود.

برای اینکه از نوسانات هر کدام از این مقاطع به صورت جداگانه اطلاع پیدا کنید، تنها کافی است به صفحه مربوط به همان ورق در سایت ما مراجعه نمایید. اما اگر قصد خرید این محصولات را دارید، بهتر است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نوسانات قیمت تیرآهن

عمده کاربرد تیرآهن در ایران، مربوط به ساختمان سازی است…

از سایزهای مختلف این فرآورده فولادی در بخش‌های متفاوت ساختمان‌های گوناگون استفاده می‌شود. از این رو کارشناسان معتقدند یکی از اصلی‌ترین دلایل نوسانات قیمت مسکن در کشور، تغییرات بهای مصالح ساختمانی از جمله این مقطع فولادی است.

همانطور که این فرآورده روی بازارهای متفاوتی تاثیر می‌گذارد، از بازارهای متفاوتی نیز تاثیر می‌گیرد. نوسانات قیمت دلار طی هفته گذشته موجب تغییراتی در بازار این تیرآهن بوده است.

پر فروش‌ ترین سایزهای تیرآهن (16 ، 18)

همانطور که می‌دانید تیرآهن‌ها انواع متفاوتی دارند که هر کدام دارای ابعاد گوناگونی هستند. مهم‌ترین نکته هنگام تعیین قیمت این سایز تیرآهن، کارخانه و برندی است که آن را تولید می‌کند. مجموعه تولیدی‌ها سایز های متفاوتی را تولید می‌کنند. اگر به دنبال خرید بهترین محصول با مناسب‌ترین قیمت هستید؛ کارشناسان ما در فولاد مهراد آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند.

قیمت تیرآهن سایز 16 علاوه بر بازار دلار، از مواردی مانند وزن تیرآهن و طول شاخه نیز تاثیر می‌گیرد. این محصولات دارای وزن حدودی 94.8 و 189.6 در دو طول 6 و 12 متری تولید و به بازار ارائه می‌شوند. اطلاع از قیمت دقیق این محصول می تواند به شما در بودجه بندی بهتر پروژه و ارائه قیمت دقیق‌تر به کارفرما کمک شایانی کند.

تیرآهن سایز ۱۸ یکی از پرکاربردترین سایزهای میلگرد در ساختمان سازی است که به صورت گسترده توسط برج سازها خریداری می‌شود. این تیرآهن قطر بیشتری دارد؛ همین موضوع قیمت تیرآهن سایز 18 را بیشتر از سایزهای 12، 14و 16 کرده است.

( لازم با ذکر است با پیش امدن اتفاقات اخیر در خاورمیانه و افزایش نرخ دلار شاهد افزایش قیمت آهن آلات و محصولات فولادی در داخل کشور هستیم. )

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.