چهار مورد از ویژگی های فلز آهن را بنویسید

یکی از مهمترین و کاربردی ترین فلزات در زندگی ما، آهن است. با توجه به ویژگی ها و کاربردهایی که فلز آهن برای صنایع مختلف دارد، بسیاری از افراد با سوالاتی در این زمینه مواجه می ‌شوند.

سوالاتی نظیر این که تفاوت آهن با سایر فلزات در چیست؟ مهمترین ویژگی ها و کاربردهای آهن کدامند؟ آهنگ زنگ نزن یا فولاد زنگ نزن چه معنایی دارد؟
بررسی بیشتر فلز آهن نشان می ‌دهد که بیشترین فلز موجود در زمین، پس از آلومینیوم این فلز است. در واقع آهن به عنوان اصلی ترین عنصر سازنده هسته درونی و بیرونی زمین و همچنین چهارمین عنصر متداول در پوسته زمین شناخته می شود. با وجود اینکه محیط های کم اکسیژن و شهاب سنگ ها به عنوان سرچشمه اصلی عنصر آهن شناخته می شوند، ولی نسبت به آب و اکسیژن واکنش می دهد.

آهن به عنوان یک عنصر شیمیایی با نماد Fe در جدول معرفی می شود. با توجه به کاربردهای فراوانی که آهن در صنایع مختلف دارد، بیش از ۹۵ درصد مردم دنیا برای انجام امورات خود از این فلز استفاده می‌ کنند. با ما در این مقاله از دانشنامه فولاد مهراد همراه باشید تا چند مورد از مهمترین ویژگی های فلز آهن را بیان کنیم.

کاربرد و ویژگی های فلز آهن

همانگونه که عنوان شد، ساختار و کیفیت فلز آهن به گونه ای است که می توان در صنایع مختلف و برای کاربردهای متفاوت از آن بهره برد. با توجه به این که آهن ها را از لحاظ تولید می ‌توان به شکل های مختلف دسته بندی نمود، متناسب با نیاز خود می توان در هر شرایط و برای صنایع خاص و عام از هرکدام استفاده کرد. مهم ترین ویژگی های فلز آهن عبارتند از:

 • محکم سخت و مقاوم:
  بدون تردید اولین نکته ای که هنگام شنیدن نام فلز آهن به ذهن می ‌رسد، محکم و مقاوم بودن این فلز است. با توجه به ویژگی هایی که آهن دارد، موجب شده که با استفاده از عملیات های حرارتی، متناسب با صنایع مختلف و همچنین بهره بردن از آلیاژهای گوناگون بتوان آن را در فناوری به فلز اصلی تبدیل کرد. در واقع محکم بودن فلز آهن به شما سلاح و ابزاری می دهد که می توانید طیف گسترده ‌ای از نیازهای خود را با استفاده از آن برطرف کنید.
  امروزه بسیاری از سازه های بتنی را مشاهده می کنید که از آهن در ساخت آن ها استفاده شده است. علاوه بر این، ترانسفورماتور به عنوان یک ماشین الکتریکی از آهن استفاده می ‌کند. صنایع مختلفی مانند اتومبیل سازی و همچنین ساخت ابزار آلات نیز دیگر گزینه‌ هایی محسوب می ‌شوند که از آهن، استفاده فراوانی می کنند.

 

 • کاربرد وسیع در ساخت آلیاژ:
  به لطف مقاومت بسیار بالا و در عین حال هزینه پایین استخراج آهن در مقایسه با سایر فلزات، می ‌توانید از آن در ساختار و آلیاژهای مختلف استفاده کنید. با توجه به کیفیت بسیار بالایی که فلز آهن دارد، امروزه از ظروف غذا گرفته تا بخش عمده‌ ای از لوازم خانگی مانند ماشین ‌های لباسشویی از این فلز در ساخت خود بهره می ‌برند. در کنار این ویژگی، با توجه به کاربردهایی که آهن در ساخت آلیاژهای مختلف دارد، در صنایع بزرگ مانند اتومبیل سازی و کشتی سازی نیز می ‌توان از این فلز استفاده کرد. بدون تردید شناخته شده ترین آلیاژ آهن، فولاد است که در شکل های مختلف مانند آهن فرفورژه، فولاد کربن، چدن و فولادهای آلیاژی در صنعت موجود هستند.

 

 • قیمت مناسب نسبت به سایر فلزات:
  اگر قصد ساخت و ساز در حوزه های مختلف را دارید و به دنبال یک فلز عالی هستید، بدون تردید آهن بهترین گزینه برای شما است. با توجه به تنوع بالایی که آهن برای ساخت و ساز دارد و مقاومت ایده آلی که در برابر شرایط مختلف نشان می دهد، گزینه ای ایده آل برای ساخت و ساز محسوب می شود. در کنار این موارد، قیمت بسیار ارزان تر آهن در مقایسه با سایر فلزات نشان می دهد که به راحتی می توانید این گزینه را به عنوان محصول مورد نظر را انتخاب کنید. فراموش نکنید که آلومینیوم نیز به عنوان یک رقیب قدرتمند برای آهن شناخته می شود. با این حال با توجه به این که آلیاژهای آهن قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند، می توانند شما را مجاب کنند که از این فلز در صنایع مختلف بهره ببرید.

 

 • هزینه استخراج کم در مقایسه با سایر فلزات:
  مواد معدنی مختلف مانند تاکونیت، هماتیت و مگنتیت به عنوان منابع آهن شناخته می شوند. با این وجود دانشمندان معتقدند که بخش زیادی از هسته زمین توسط نیکل و فلز آهن تشکیل شده است. با توجه به اینکه تمام موجودات زنده از انسان تا ارگانیسم های کوچک نیاز ضروری به آهن دارند، این فلز مورد توجه قرار گرفته است. فراموش نکنید که هزینه استخراج فلز آهن در مقایسه با سایر فلزات به نسبت بالایی، کمتر است.

  دیگر ویژگی های فلز آهن

  بدون تردید فلز آهن از ویژگی های گسترده تر دیگری نیز برخوردار است. به عنوان مثال زنگ زدن سریع در حضور رطوبت، رسانای الکتریسیته بودن و همچنین قابلیت تبدیل شدن به آلیاژهای مهم مانند چدن و فولاد از دیگر ویژگی ‌های آهن هستند.

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.