معرفی انواع تسمه

تسمه چیست؟

تسمه مقطعی است که اختلاف عرض با ضخامت آن زیاد است و از آن در ساخت و تولید وسایل و ابزارهای گوناگون از جمله درب، پنجره، نرده و همچنین در صنعت حمل و نقل و بسته بندی انواع محصولات استفاده میشود. تجهیزات حمل بار نقش بسزایی در صنعت دارند و از تسمه‌ها و اهرم‌ها جهت تکنیک‌های بلندکننده دستی و کمک‌کننده‌های مکانیکی استفاده میشود. این وسایل به صورت متصل شونده به بار هستند که شامل تسمه‌های آهنی، تسمه های طناب سیمی، تسمه‌های مش فلزی، تسمه‌های طناب الیافی و تسمه‌های تخت مصنوعی هستند.

انواع تسمه

تسمه ها به چند دسته خاص تقسیم میشوند از این تقسیم بندی میتوان به تسمه نقاله، تسمه صنعتی، تسمه آهنی اشاره کرد. در ادامه هر یک از این انواع را توضیح خواهیم داد:

تسمه نقاله

تسمه نقاله یکی از سیستم ها و وسایل حمل و نقل است که یکی از انواع مختلف سیستم های کانوایر امروزی می باشد. هر سیستم نقاله برای عملکرد صحیح و انجام عملکرد مورد نیاز به تسمه نقاله احتیاج دارد. وظایف مختلف بسته به وزن مورد نیاز، سرعت مورد نیاز و توان عملیاتی در سیستم نوار نقاله می تواند متغیر باشد. این سامانه انتقال از دو یا چند قرقره و یک حلقه بی پایان از تسمه یا نواری که مواد را حمل میکند تشکیل شده است. قیمت نوار نقاله استاندارد براساس نوع طراحی و ساخت آن متفاوت است. نوارهای نقاله دارای انواع متنوعی بوده که هر یک دارای کاربردهای گسترده ای با توجه به نوع آن هستند.

تسمه صنعتی

این تسمه کلمه‌ای بسیار گسترده است که قطعات صنعتی متنوع با کاربری های بسیار مختلفی را شامل است. وجه تشابه این تسمه ها فقط از نظر ظاهری است و از نظر  میزان اصطکاک، انعطاف و میزان مقاومت کششی با یکدیگر متفاوت هستند. تسمه اسلینگ یا بافته شده که در موارد و صنایع لیفتینگ مانند کار با جرثقیل استفاده میشود. تسمه نوار نقاله که بر روی نقاله ماشین آلات و برای ترانزیت بار استفاده میشود. تسمه های تایمینگ که به عنوان محرک با نسبت مشخص بین قطعات ماشین آلات هستند و در آخر تسمه انتقال قدرت که نیروی دورانی و چرخشی را از یک جسم به جسم دیگر منتقل میکند و سبب گردش آن میشود.

 

تسمه آهنی

تسمه نواری است که با طول و جنس مشخص تولید میشود. جنس تسمه آهنی از ورق سیاه است اما میتواند در جنس های آلومینیوم، استیل و … نیز تولید شود. اندازه کلی تسمه ها ۴ تا ۷ متر است. در بازار آهن و فولاد ۴ نوع تسمه آهنی وجود دارد که بر اساس شکل ظاهری، ضخامت و شیوه ساخت به دسته های مختلفی دسته بندی میشود. قیمت تسمه آهنی را میتوانید در سایت اهن پرایس مشاهده نمایید.

تسمه آهنی نوردی

این تسمه طی عملیات نورد گرم تولید میشود و از تسمه های پرمصرف در بازار ایران است. مهمترین ویژگی این محصول روش تولید و قیمت ارزان آن نسبت به سایر تسمه ها است.  ماده اولیه برای تولید آهن نوردی ضایعات آهن یا آهن قراضه است. در واقع با تولید تسمه نوردی از هزینه های تولید کم میشود و میتوان از مزایای آن به این نکته اشاره کرد که  امکان برش این تسمه در ابعاد مورد نظر وجود دارد. اندازه استاندارد این تسمه ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلیمتر است.

تسمه آهنی فابریک

برای ساخت تسمه آهنی فابریک از آلیاژهای درجه یک استفاده میشود و این امر سبب میشود تا محصول تولیدی دارای استحکام بالایی شود و اکثر کارخانه‌های تولیدکننده تسمه میتوانند در حجم بالایی تسمه فابریک تولید کنند و امکان تولید این محصول در اندازه درخواستی مشتری امکان پذیر نیست.

تسمه آهنی ماشین کاری

ورق های ۶ متری با ضخامت های مختلف با قیچی یا گیوتین برش داده میشوند. این تسمه ها دارای دو مشکل هستند اول اینکه ممکن است تاب داشته باشند و شکل ظاهری آنان مشکل پیدا میکند و دوم اینکه لبه های برش داده شده تیز و خطرناک است به همین دلیل قطعات برش خورده باید تابگیری و لبه گیری شوند و سپس بسته بندی شوند. مشتری میتواند در حین خرید نوع و جنس تسمه مورد نظر خود را انتخاب کنند. از مزایای این تسمه میتوان به تلورانس کم آن اشاره کرد. قیمت تسمه ماشین‌کاری نسبت دو مورد قبل بیشتر و بالاتر است.

تسمه آهنی ترانس

میتوان گفت این نوع تسمه از لحاظ کیفیت، قیمت و ظاهر بهترین وضعیت را دارد و تولید آن پیچیده تر از بقیه تسمه ها است. برای ساخت این تسمه از تسمه فابریک و ماشین‌کاری استفاده میشود و سپس تسمه‌ها را درون یک استخر با اسید رقیق میریزند تا ناخالصی های سطح آن شسته شود و در مرحله بعد پس از خشک شدن تسمه ها را وارد دستگاهی میکنند تا حدیده شوند و از ضخامت تسمه کاسته شود. نام دیگر تسمه ترانس تسمه کششی است. در نهایت تسمه ها را وارد دستگاه تابگیر میکنند تا تسمه های صاف و بدون عیب وارد بازار شوند.

تسمه استیل ۳۰۴

این تسمه در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارد و از آن در ساختمان سازی، صنعت نفت، صنایع دفاعی و پزشکی کاربرد دارد. این محصول دارای مقاومت و استحکام بالایی است و قابلیت جوشکاری دارد.

تسمه استیل ۳۱۶

از این تسمه در شرایطی استفاده میشود که تسمه قرار است در صنایع و مناطق جغرافیایی خاص مورد استفاده قرار گیرد. این تسمه نیز دارای مقاومت بالا است و توان تحمل دمای بالا را دارد و اغلب برای ساخت کوره مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربردهای تسمه

  • در صنایع و کارخانجات تولید آجر، موزاییک ، پروفیل و صنایع فولادی و فلزی
  • تولید گیریتینگ و پوشش پله های کارخانه و ساختمان
  • ساخت درب و پنجره
  • صنایع بسته بندی
  • صنایع برق و مخابرات، کابل برق، تلفن و ترانسفورماتور
  • دوچرخه سازی و صنایع اتومیبل

 

 

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.