تحلیل اخیر بازار اهن

تحلیل اخیر بازار آهن و فولاد در هفته نخست تابستان با رکود سنگینی همراه بود و عدم نقدینگی، نااطمینانی از روند فعلی بازار و انتظار بیشتر کاهش قیمت‌ها به افت قابل توجه تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای آهن آلات منجر شد…

نگاهی به بازار آهن و فولاد

پس از فروکش کردن افزایش نسبی که بیشتر در بازار میلگرد مشهود بود، دیروز غالب مبادی فروش قیمت روز میلگرد را ثابت اعلام کردند اما شماری از مبادی فروش بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومان قیمت محصولات خود را کاهش دادند.

قیمت روز تیرآهن نیز در بخش شاخه‌فروشی و کیلوفروشی عمدتا ثابت اعلام شد اما برخی سایزهای تیرآهن ذوب آهن اصفهان با کاهش ۲۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی همراه بود.

نگاهی به بازار آهن و فولاد

قیمت روز قوطی آهنی، قیمت پروفیل مبلی و دیگر پروفیل‌ها نیز در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شدند. قیمت لوله داربستی، لوله مانیسمان، لوله مبلی و سایر لوله‌ها در کلیه شرکت‌ها بدون تغییر عرضه شدند.

به تبعیت از فضای کلی بازار قیمت نبشی، قیمت سپری و انواع ناودانی‌ها نیز ثبات داشتند. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و رنگی هم در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد، قیمت ورق آهنی هم در عمده کارخانه‌ها تغییر قیمت نداشت و تنها برخی ضخامت‌ها ورق سیاه مبارکه حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت داشت.

گزارش‌ها از روند معاملات و قیمت آهن آلات، از رکود سنگین و عمیق در غالب بازارها حکایت دارد و خرید و فروش چندانی هم در بازار مشاهده نمی‌شود. به اعتقاد برخی کارشناسان علت کمبود افت معاملات آهن و فولاد کمبود نقدینگی، انتظار برای کاهش بیشتر قیمت‌ها، بلاتکلیفی بازار و عدم پیش‌بینی دقیق از روند بازار، تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای را با افت چشمگیری مواجه کرده است.

ورق

#حتما بخوانید                پیشنهاد کارشناس فولاد مهراد:  قیمت آهن در بازار جهانی

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است امروز حدود ۲۰ هزار تن محصول فولادی عرضه می‌شود که از این میزان حدود ۲۰۰ تن به شمش بلوم اختصاص دارد که قیمت آن ۱۹ هزار و ۵۲۰ تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین حدود هزار تن ورق رنگی عرضه می‌شود که قیمت این محصول نیز ۴۷ هزار و ۶۲۵ تومان تعیین شده است همچنین ورق سرد B ، ورق گالوانیزه G نیز از جمله ورقهایی است که امروز عرضه می‌شود. طبق آمار شمش حوزه القایی عرضه شده در بورس دیروز حدود ۲۱ هزار و ۶۴۵ تومان قیمتگذاری شد که گویا کاهش ۲۴۵ تومانی دارد.

سخن اخر :

در نهایت می‌توان گفت هفته نخست تیرماه با ثبات قیمت آهن در غالب حوزه‌های بازار همراه بود و رکود سنگینی بر فضای کلی بازار حاکم بود و تا پایان هفته هم احتمالا نوسان خاصی مشاهده نشود اما عرضه‌های روز فردا در تعیین روند بازار در هفته آتی را تعیین خواهد کرد.

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.