اورلب میلگرد چیست و به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

میلگردها معمولا برای تقویت بتن از طریق آرماتوربندی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در برخی از موارد نیاز است که میلگردها به یکدیگر متصل شوند تا طویل ‌تر شده و در طول سازه، مستحکم‌ در کنار یکدیگر قرار گیرند. اورلب میلگرد، یکی از روش‌ هایی است که به کمک آن می ‌توان این کار را انجام داد. در این مقاله از فولاد مهراد در مورد این سوال که اورلب چیست و انواع روش ‌های اتصال آن صحبت خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اورلب میلگرد چیست؟

با توجه به تنوع این محصولات از نظر جنس، مهندسین و متخصصین راه ‌های مختلفی برای اتصال و همپوشانی آنها ارائه داده‌ اند. درگذشته از فرآیند جوشکاری در میلگردهای  A706، بهره ‌گرفته می‌ شد، اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، راه‌ های جدیدی ابداع‌ شده است. اورلب میلگرد یکی از این روش‌ها است که در انواع مختلفی دسته ‌بندی می‌ شود.

عبارت اورلب یک واژه انگلیسی (overlap) بوده و در لغت به معنای همپوشانی و تداخل است. زمانی که در ساخت یک سازه بزرگ شما نیاز به میلگردهای طویل ۴۰ متری دارید، محصولات ساخت کارخانه جوابگوی آن نخواهند بود.

اکثر این محصولات در اغلب کارخانه ‌ها با طول ۱۲ متر تولید می ‌شوند؛ به‌ همین دلیل، اورلب میلگرد تنها راه اتصال آنها به یکدیگر است. با توجه به افزایش قیمت میلگرد روز، پیشنهاد می شود میلگردی را خریداری نمایید که پاسخگوی نیازهایتان باشد.

انواع اتصال اورلب میلگرد

با توجه به نوع سازه، نوع میلگرد و بودجه مورد نظر، می ‌توان از 4 روش متداول زیر برای اتصال میلگرد استفاده کرد‌.

  • اتصال با سیم
  • اتصال از طریق جوشکاری
  • جوشکاری انتهای میلگرد
  • اتصال مکانیکی

بدون شک انجام این عملیات به افراد حاذق و زبردست نیاز دارد تا کار به‌ درستی انجام شود.

روش اول: اتصال باسیم:

آسان‌ ترین روش برای اورلب، استفاده از سیم است که روشی بسیار منعطف و ساده به شمار می رود. در این روش می‌ توانید پیش از ریختن بتن، نسبت به جداسازی آنها و تغییر نوع اتصال اقدام کنید.

از عوامل مؤثر و مهم در این روش می ‌توان به مقاومت بتن، قطر، نمره میلگرد و طول لبه میان دو میلگرد اشاره کرد. همان‌طور که مشخص است میلگردها در کنار هم قرار گرفته و به کمک سیم در کنار هم محکم بسته می شوند. یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص این مطلب به آن باید توجه کرد، طول همپوشانی است.

روش دوم: اتصال از طریق جوشکاری:

یکی از قدیمی‌ ترین روش ‌های اورلپ است و البته باید نسبت به شرایط ممکن از این روش استفاده کرد. در برخی اوقات احتمال جابجایی شبکه میلگردها، در فرآیند ساخت سازه به وجود می ‌آید که در این مواقع این روش بهترین گزینه برای اورلب است.

در بسیاری از مواقع سیم نمی ‌تواند بار قطعات موجود را تحمل کند و به همین دلیل جوش زدن روش مناسبی ‌است. نوع محصول باید به ‌گونه ‌ای انتخاب شود که عملیات جوشکاری بر روی آن به‌خوبی انجام گیرد. نوع سیم جوش نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به زمان خنک شدن تدریجی قطعات توجه ویژه‌ ای داشت.

در این روش میلگردها برای هم در طول مشخصی سوار می ‌شوند و طول همپوشانی میلگردها به‌ طور یکنواخت، جوش پیوسته می‌ خورند.

روش سوم: جوشکاری انتهای میلگرد:

جوش ‌پذیری میلگرد یک عامل بسیار مهم در این مورد است و باید این محصولات از آزمون ‌های مختلفی مهر تائید بگیرند تا در پروژه‌ ها استفاده شوند. اتصال مناسب و انتقال بار به بهترین نحو باید از یک میلگرد به میلگرد دیگر اتفاق بیافتد تا سازه مطمئنی حاصل شود. در روش جوشکاری انتهای میلگرد، از ابزارآلات خاصی استفاده می ‌کنند.

با استفاده از ابزار مورد نظر انتهای یکی از محصولات، به یک کاتد تبدیل می ‌شود و انتهای محصول دوم، مثل یک الکترود عمل می ‌کند. تخلیه بار الکتریکی میان آنها سبب ذوب شده و به این طریق دو محصول به یکدیگر متصل می‌ شوند.

این روش یکی از ‌مطمئن ترین راه ها برای اتصال میلگرد است. میلگرد های طویل در این روش باید به صورت سفارشی جوشکاری شوند و پس از انجام عملیات به محل پروژه آورده شده و در سازه جای بگیرند.

روش چهارم: اتصال مکانیکی:

بهینه ‌ترین روش اتصال میلگرد، اتصال مکانیکی است که ضوابط و مقررات آیین‌ نامه‌ های ملی و بین‌المللی را به‌ طور کامل پوشش می ‌دهد. در کشور ایران حدود ۱۵ سال است که از این روش استفاده می ‌شود. اورلپ در بسیاری از پروژه‌ های بزرگ به کار گرفته می ‌شود.

از اتصال مکانیکی میلگردها، در بسیاری از کشورهای جهان بهره گرفته می‌ شود و انواع مختلفی دارد. به این نوع اتصال کوپلر نیز می‌ گویند. کوپلرها انواع مختلفی نظیر کوپلر استاندارد، کوپلر تبدیل، کوپر انتهایی، کوپلر جوشی و … دارند که با توجه به نیاز از هرکدام می ‌توان در سازه استفاده کرد. البته توجه به تفاوت میان کوپلر و اورلب مسئله بسیار مهمی است.

محصولاتی که بیش از ۲۰ میلی ‌متر قطر دارند، برای این روش بسیار مناسب هستند. از این روش می‌ توان در قسمت‌ های مختلفی از سازه مانند ستون‌ ها، تیرها، دیوارها و فونداسیون استفاده کرد. در این روش از ابزار مخصوصی استفاده می ‌شود تا انتهای دو میلگرد رزوه شده و به کمک کوپلر به یکدیگر متصل می‌ شوند.

در این مقاله به بررسی اورلب و روش های اتصال میلگرد پرداختیم. در پروژه ‌های بزرگ نیاز است تا میلگردها به یکدیگر متصل و طویل تر شوند‌؛ برای این کار از روش‌ های مختلفی استفاده می ‌شود. اورلب یکی از اقدامات مهم در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود و به ۴ روش انجام می‌ گیرد. اتصال با سیم، اتصال با جوشکاری، جوشکاری انتهای میلگردها و اتصال مکانیکی انواع روش‌های اورلب میلگرد هستند. بهترین روش برای اتصال میلگرد، اتصال مکانیکی است که مزایای زیادی به همراه دارد.

فولاد مهراد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.